Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osobnostní růst


Co získáš dosažením svých cílů není tak důležité, jako kým se staneš dosažením svých cílů.
Zig Ziglar
Kdo se nezlepšuje, přestává být dobrým. Oliver Cromwell


Proč osobnostní růst?


Částečně dává odpověď úvodní citáty. Já na ní odpovím citací Johna Donovana, který na tuto otázku odpověděl asi nejvýstižněji, a sice "Buď něco roste, nebo hnije", a už tak nezáleží na tom, zda je to květina či lidská osobnost. Komu se nelíbí slovíčko hnije, může si jej nahradit slovem stagnuje či spíše degeneruje. Mnohokrát lidé slyší, že nic není konstatní, a že jde vše buď nahoru nebo dolů a že setrvalý stav málokdy vydrží delší dobu a pokud se nad tím člověk zamyslí, tak sám zjistí, že tomu tak vždy je, a to ve všech oblastech, které ho napadnou. Nicméně první citace myslím daleko lépe vystihuje výše popsané.
    Z obojího vyplývá, že pokud chce člověk žít smysluplný a naplněný život, tak jej bez růstu v různých oblastech, ze kterých se náš život skládá a práce sama na sobě nemá šanci dosáhnout. Tyto oblasti, ve kterých každý z nás hraje určitou životní roli by se dali definovat asi takto:
1) oblast rodiny - role partnera, manžela, rodiče či syna a dcery.
2) oblast zdraví
3) oblast práce či povolání
4) oblast mentální - čili duševní a duchovní rozvoj

Velice často se stává, že se lidé zaměří jen na některou oblast rozvoje, nicméně časem zjistí, že se ostatní nerozvíjené oblasti začnou projevovat, což způsobí nevyvážený a mnohdy neuspokojivý život této osoby. Kolik už svět viděl lidí, kteří to dotáhli daleko profesně, ale štastní nejsou, jelikož se jim rozpadla rodina či začlo selhávat zdraví atp.
      To je důvod, proč v knize "7 návyků vysoce efektivních lidí" od F.Coveye tolik autor apeluje na první tři návyky, které se týkají charakterových vlastností,  a až po té přicházejí na řadu následující čtyři, které by se dali nazvat jako manažerské. Otevřeně v této knize říká, že je mnoho manažerů, kteří první tři opomínají a přesto, že v těch dalších dosáhnuli slušné úrovně, absence prvních třech se  dříve či později projeví, a oni díky tomu nedosáhnou ani zdaleka výšin, na které mají potenciál.
     Přesně z tohoto důvodu je v jednom z nejlepších diářů od výrobce "Franklin Covey" záložka, na které je předtištěno několik polí, do kterých si uživatel může zapsat všechny své základní životní role i s pod-úkoly a cíle pro jednotlivé oblasti svého života. Tuto záložku má pak neustále na očích, a ta mu připomíná, aby byl zaměřen na všechny důležité oblasti svého života a "trefil v nich desítku".
     Všechny jmenované oblasti však protkává jako tenká nitka jedna, která je všechny více či méně ovlivňuje, a to je oblast vztahů s lidmi a umění s nimi vycházet, která je po lásce považována za druhou nejdůležitější v našem životě. Možná i proto se za titul č.1 v této oblasti považuje kniha "Jak získávat přátele a působit na lidi" od Dale Carnegieho. Také proto většina titulů, které najdete v naší virtuální knihovně na těchto stránkách se více či méně zabývá osobnostním růstem v této oblasti.  Mnohdy i tituly, které dle názvu vypadají čistě "byznysově" obsahují informace, které se dají použít i v jiných oblastech života. Některé jsou více vztahové, některé popisují základní povahové profily ( cholerik, melancholik, sangvinik a flegmatik ), další se zabývají leadershipem, čili vedením lidí, jiné se zabývají organizací času, aby si člověk dokázal udělat čas na vše v jeho životě důležité. Další jsou pak protkané inspirativními příběhy různých osobností. V tomto duchu jsou i všechny články, na které odkazují odkazy níže na této a dalších stránkách našeho webu.
    Spolu s růstem osobnosti stoupá přirozený vliv na lidi (který by měl být vždy jen pozitivní ), kdy se člověk stává přirozenou autoritou ve všech oblastech svého života, což ocení jak ve své profesi, tak třeba při výchově svých dětí. Kdo tento růst neprodělává, si musí respekt budovat z pozice síly, což je úplně o něčem jiném ... přesně jako v citátu:  "Skutečného leadra lidi rádi následují, zatím co ten, kdo si na něj jen hraje, kráčí sám".
      Přeji mnoho příjemných chvil při čtení těchto poučných a inspirujících článků, díky čemuž se pouštíte do té nejvznešenější, ale také často nejtěžší činnosti, kterou je práce sama na sobě. Každému, kdo ji však podstoupí, přinese ovoce v podobě plnějšího a štastnějšího života, jelikož se stane lepším partnerem či manželem, rodičem, synem či dcerou, přítelem pro své kamarády a přátele, partnerem pro své kolegy a klienty ve své profesi, či jinak řečeno lepším člověkem ve všech oblastech svého života, které mají co dočinění se vztahy s lidmi, což je de-fakto  vše v našich životech.   

     Podíl na tom, čeho v životě dosáhneme a kým se staneme, mají naši nejbližší přátelé a knihy, a proto bychom měli pečlivě vážit, kterými lidmi, knihami a informacemi všeho druhu se necháme formovat.

Kdokoliv skončí se sebevzděláním je starý, ať ve dvaceti nebo v osmdesáti.
Kdokoli pokračuje se sebevzděláním zůstává mlád.
Nejlepší věcí v životě je udržet si svou mysl mladou. Henry Ford
 
  To nejlepší z www.dreamlife.cz ze sekce "Osobní rozvoj"
(nejnovější články přidávány na konec posl.strany)

Jaký je smysl vašeho života?

Jak překonat strach? Mějte se rádi!

Přelaďte svůj postoj a bavte se!

Filantropie: Odpovědnost svobody

Magazín Success: Nejlepší knihy pro váš úspěch

Zdravé sebevědomí: Cesta k úspěšnému životu

Probuďte se na své cestě životem a žijte naplno!

strana 2