Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profily Leadershipu


  Z pohledu leadershipu můžeme osobnosti, které řídí kolektivy rozdělit do třech skupin:


Obrazek
• Vizionář - je člověk, který má vždy nové vize. Je inspirativní a má velmi dobrou schopnost vytváření obrazů. Bývá také dobrý speaker. Jeho řeč ostatní vždy zaujme a povznáší. Pozná se podle toho, co ho dokáže naštvat. Vizionáři bývají naštváni na leadry, kteří jím většinou berou jejich vize a nápady.


• Leader -
ví které lidi dosadit na jaké posty,  Obrazekobrazně vkládá kulaté
špalíčky do kulatých dírek a hranaté do hranatých. Má schopnosti rozeznat, jaké mají lidé vlohy a talenty a podle nich jim rozděluje úkoly.
Ví co má být uděláno jako další krok a proč je důležitý, co by se mělo udělat dál, ví proč je důležitý další krok. Má schopnosti  dát dohromady zdroje, aby se mohl úkol dokončit. Ví, co má být uděláno a je schopen najít manažery, kteří tuto činnost provedou naprosto bezchybně. Leader má občas problémy s manažerem, který poukazuje na všechny ty drobnosti, které se musí udělat teď, kdežto leader se dívá za horizont.Obrazek

• Manažer - dohlíží, aby byli vykonané postupné  kroky projektu, je detailista, který mnohdy vyžaduje, aby vše bylo vykonáno s dokonalostí sobě vlastní, naprosto perfektně plní úkoly.

Pokud je ve firmě či skupině lidí každý z těchto tipů, dobře se doplňují a na výsledku je to vždy znát a už tak nezáleží na tom, zda jsou to tři lidé nebo jeden, který v jedné osobě zvládá všechny tři tyto role.

     Vizionář je důležitý v začátku projektu. Je však přínosem i v zaběhnuté firmě . Zpravidla  bývá totiž skvělým inovátorem a nevysychající studnicí nápadů. A jak je všeobecně známo inovativní firmy bývají statisticky ziskovější.
    Stejně důležité je, aby byl ve firmě i leader ve zde použitém slova smyslu.  Je to člověk, který umí v lidech rozeznat jejich skutečný potenciál a schopnosti. Může být skvělým personalistou. Pokud ve firmě chybí tento tip vůdčí osobnosti může nastat tato situace. Firma přijme na určitý post člověka, který nepodává excelentní výsledky. Pokud v ní není leader který by rozpoznal jeho největší vlohy, které by na jiném postu mohli znamenat pro firmu skutečné zlato, pak se klidně může stát, že firma takového člověka propustí, což je obrovská prohra pro obě strany. Kvalitních lidí není nikdy nazbyt a když už se ve firmě nějaký takový objeví, je škoda jej nechat odejít jen proto, že pro něj vzhledem k jeho schopnostem firma nenašla jiný post, kde by mohl být velkým přínosem. Mnohdy je to o tom, vytvořit ve struktuře i úplně nový post, který tam doposavad svým způsobem chyběl a nikdo to nepostřehnul. Je to velice častý jev, pokud v managmentu firmy chybí člověk s nekonvenčním myšlením.
    I třetí tip a sice manažer je pro dokonalý chod formy důležitý a dalo by se směle říct nejdůležitější. Hlídá jak všechny důležité a tak i drobné záležitosti, bez kterých firma nemůže dobře fungovat.
 
zpět