• Věk a časová flexibilita - pokud nějaký náročný post vyžaduje i občasnou či pravidelnou práci doma po večerech, může pro tento post být vhodnější mladý žadatel, žhnoucí po budování kariéry, či starší člověk, kterému již děti vyletěli z hnízda a hledá svou další seberealizaci. Mnohdy těmto dvěma skupinám nevadí a mnohdy i vyhovuje, že v tomto období, žijí "jenom" prací ...
• Věk a bydlení - mladý táta od rodiny, který je nucen platit hypotéku na bydlení, může mít vyšší finanční potřeby než starší , který už tuto značnou položku ve svém rodinném rozpočtu nemá. Výše hypotéky či životních nákladů může být v různých lokalitách také různá a do potřeb žadatelů se může promítat. Např. v Sokolově stojí běžný byt kolem milionu korun. Jen o 15 Km dál v K.Varech je cena bytu minimálně dvojnásobná, a budeme-li se bavit třeba o Praze tak tuto částku můžeme ještě jednou zdvojnásobit.
V ideálním případě by neměli uvažovat o nějaké další své aktivitě, která by je do budoucna zajistila. Pokud jsou v tomto posledním případě nároky tak vysoké, že jim v této aktivitě začnou bránit, mohou se k překvapení svého šéfa rozhodnout pracovní poměr ukončit s cílem najít si místo, které jim bude umožňovat si vlastní podnikání na VPP budovat.
Žena samoživitelka může hledat post obchodního zástupce, kde není mzdový strop a díky své situaci jí může nejlépe vyhovovat post s nějakou fixní částkou a % z nasmlouvaných obchodů, která jí umožní vydělat dostatečné množství peněz, aby sama dostatečně zajistila své děti, množství peněz, které by jinde nedostala.
I způsobů najímání je mnoho. Někomu funguje jako předkolo standardní test a po té osobní pohovor. Pokud žádný test nepoužíváte, možná by jste mohli vyzkoušet ten, který představuji zde. Doporučuji si jej udělat nejprve sám pro sebe. Hodně Vám o sobě napoví.
Jeden jednatel mi vyprávěl, jak přijímá do firmy on. Musím konstatovat , že hodně neobvykle. S člověkem, který přijde a je trochu ve stresu, jak to u většiny lidí v této situaci bývá si začne normálně povídat či možná lépe řečeno klábosit. Z uchazeče spadne tréma a také se přestane tak trochu hlídat. Pak už stačí jen pozorně poslouchat a pozorovat. Lidi toho na sebe mnohdy sami poví... Sdělil mi, že za 20 let se "seknul" jen třikrát a že má velice nízkou fluktuaci. Nakonec s úsměvem dodal, že je škoda, že se nedá najímat v hospodě ... :-)
Způsobů je mnoho. Dá se však říct, že čím více nástrojů a know how jak na to máme a můžeme použít, tím větší je pravděpodobnost, že tuto důležitou podnikatelskou disciplínu budeme zvládat na mistrovské úrovni a budeme mít ve firmě ty, které chceme.
Ještě jeden fakt je potřeba zmínit a sice to co rozhoduje o tom, jací lidé budou ochotni se mnou jako jednatelem ochotni spolupracovat. Teď možná nerozumíte tomu, co chtěl básník říci. Je to podobné jako při hledání partnera. Každý si vysní tu svojí princeznu či prince, udělá si vizi, jaký by partner měl být (samozřejmě bez jakékoliv chybičky) a mnohdy se diví, že jí nenalézá. Ono to totiž funguje obráceně. Ne nadarmo se říká, že vrána k vráně sedá. Až se z nás stanou Ti princové a princezny, tak teprve potom nemáme problém s nalezením toho pravého protějšku. Najedou se Ti princové a princezny všude objeví a začínají mít také o nás zájem.
Paralela s najímáním, či v tomto případě spíše s dlouhodobou loajalitou a nízkou fluktuací je nasnadě. I vlastní úroveň osobního růstu, přístup a profesionalita majitele firmy určuje, jaké tipy lidí do své firmy bude přitahovat a jaké si v ní udrží. Kolikrát už člověk slyšel ono známé: "pod takovým ... dělat nebudu" což je protipól k tomu co zas na druhou stranu říkají jednatelé: "lidem se nechce makat..." a mnohdy s nimi oni neumí zacházet. Pravda často bývá někde uprostřed. Ze zmíněného vyplývá, jak obrovskou hodnotu pro firmu neustálý růst majitele má. Jeden navštívený seminář či pět přečtených knih může zvednout jeho úroveň o jeden či více levelů. Vždy to však znamená nespokojit se s tím, kam už jsem to dotáhnul, ale snažit se být po všech směrech lepším šéfem. Růst firmy je vždy přímo úměrný růstu toho, kdo jí vede. A pokud se růst zastavil, ne vždy za to můžou ekonomické podmínky. A pokud ano, a je potřeba s tím začít bojovat, tak by mělo být po přečtení tohoto odstavce jasné, jak se dá další růst firmy přes nepřízeň doby nastartovat.
Samozřejmě, že oboustrannou spokojenost ovlivňují i další faktory. O některých si můžete přečíst v příspěvku zde.
Přeji Vám citlivý nos a šťastnou ruku při výběru personálu. Snad vám k tomu budou nápomocny i zde prezentované myšlenky.
Pro uchazeče o místo tu mám pak jeden citát:
Pokud strávíte svůj čas stoupáním po žebříku úspěchu,
jistěte se, že ho máte opřený o správnou zeď. Stephen Dovez
Článek na téma správný žebřík si můžete přečíst zde .
zpět