Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porozumění ve vztazích
Obrazek
Jsem přesvědčen že porozumění s nejbližšími je spojenou nádobou s porozuměním s dalšími lidmy, se kterými se ve svém profesním životě mnohdy setkáváme.

    Také si myslí, že kdo nerozumí svým nejbližším, nemůže skutečně rozumět druhým lidem. Kdo se nesnaží porozumět svým nejbližším, partnerovi, dětem, rodičům, ten jen těžko bude hledat motivaci opravdově rozumět dalším lidem a naopak, sebe z toho nevyjímaje. 

Neustále jsem fascinován knihou, kterou dočítám a nedá mi, abych se s Vámi nepodělil ještě o pár myšlenek titulu Roberta Rohma o povahových profilech.

Obrazek


Několik prostředních kapitol se zabývá výchovou dětí a dává mnoho tipů jak s nimi někdy svízelné situace řešit.

Počínaje devátou kapitolou se autor začíná zabývat tím, jak se odlišné povahové tipy často projevují v manželství. Uvedu zde několik zamyšlení, úryvků či citátů, z těchto kapitol.

• při přednášce pro více než 2000 párů položil autor otázku: "Kdo z vás si vzal někoho, kdo je absolutně jiný než vy? Téměř všichni v sále zvedli ruku...

• protiklady se přitahují, a potom se napadají! 

• přestože fyzická přitažlivost je katalyzátorem v počátku vztahu, mnoho nešťastných párů může dosvědčit, že " krása je jen na povrchu, ale ošklivost jde až ke kosti!"

• "Hollywoodský ideál" vztahu je předváděn ve filmu a v primitivních seriálech tak často, že mnozí uvěří jeho lži.

• v prvním díle filmu Rocky se hlavní hrdina - boxer uchází o křehkou dívku. Jeho nejlepší přítel se ho zeptá: Co na ní vidíš? Rocky odpoví: Má mezery. Ona má mezery a já mám mezery. A naše mezery do sebe zapadají tak, že jeden druhého doplňujeme.

• výzkumná studie katedry psychologie: katedra zřídila pozorovací místnost kde pozorovali konverzaci a chování nejprve dvou chlapců a po té dvou dospívajících dívek. 

     Přestože si chlapci postavili židle těsně vedle sebe, jejich konverzace se "odrážela" od stěna stropu - téměř spolu nenavázali vizuální kontakt, Obsah jejich konverzace byl méně zraňující, spíše konkurenční. Toto chování lze pozorovat i u dospělých mužů. Často muži konverzují při řízení auta (s očima upřenýma na silnici!), když se dívají na televizi (viděl jsi ho, jak to hraje?), při rybaření (buď zticha a pozoruj splávek!). Spíše "mluví na prázdno" než "sdělují".

    Jak se při stejném experimentu chovala děvčata? Uspořádala si židle tak, aby mohla sedět blízko sebe a hovořit s častým vizuálním kontaktem. Jejich vazby byli méně konkurenční a více společenské.

Vidíte nyní, co "komunikace" znamená pro muže a co pro ženy ?

• citát pastora a spisovatele Randalla Rosse: "Odmítněte dělání idolu ze svých minulých neůspěchů - odmítněte klečet před oltářem svých minulých neúspěchů." Pravděpodobně nejobtížnějšímísto pro adaptaci a přizpůsobení své povahy je doma - alespoň u mne to tak bylo (dodává autor). Minulé nezdary však nesmějí oslabovat naši touhu po budoucí "nápravě". 

• citát Stendhal: "V osamělosti lze získat všechno - kromě charakteru".

• citát Dextera Yagera: "Jestliže jsou muž a žena vždycky zajedno, potom jeden z nich nemyslí"...

• citát Birdie Yager: "Všichni musíme poznat toho, koho jsme si vzali a studovat jeden druhého."

• citát psychiatra Thomase Szasze: "Jak muži nenávidí čekání, když si jejich ženy vybírají šaty a cetky. Jak ženy nenávidí čekání, často po většinu svého života, když se jejich muži ženou za slávou a mocí."

• citát Abrahama Lincolna: "Někteří lid jsou jako člun, který má šestistopý kotel a devítistopou píšťalu. Pokaždé, když zapíská, píšťala spotřebuje tolik páry, že se parní stroj zastaví."   Dodatek autora knihy:                                                                                          Když si odpouštíte páru, zastaví se také váš manželský vztah. Možná máte povahový tip "D" nebo "I", které žijí na slunci, přeskakují z jednoho vrcholu hory na druhý. Ale je pravděpodobné, že jste ženatý nebo vdaná za typ "S" nebo "C", které raději žijí ve stínu a pohybují se po údolích.                                                                                                      Představte si, že když odpouštíte páru, ta se usazuje v jejich údolí a stává se zní smog, který musejí neustále dýchat. V určitém slova smyslu regulujete jejich přísun vzduchu. Typy "D" a "I" mají díky svému povahovému typu "strmou střechu", kdežto typy "S" a "C" mají střechu rovnou. Když přijde bouřka, z těch prvních vše rychle steče, kdežto u těch druhých jako by to nemělo kam odejít.

 zpět