Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Jak lépe porozumět sobě ... i druhým"

je další titul od Roberta Rohma, kterou vydalo nakladatelství InterNET Services Corporation.
Jde mnohem více do hloubky, se kterou rozebírá chování a vzájemné vazby mezi různými povahovými profily lidí a dává mnoho tipů.


Obrazek


Ukázka z obsahu knihy:
" Sebe soudíme podle svých motivů, druhé podle jejich činů."
Nemůžeme opravdově pochopit vnitřní motivaci druhé osoby podle jejích činů. Mnohdy neznáme totiž ani své vlastní vnitřní pohnutky.

     Pozorujeme-li něčí činy, myslíme si, že ho známe. Filozof John Locke, který žil v 17. století napsal: "Činy člověka nejlépe interpretují jeho myšlení." Když pozorujeme "chování" někoho v souladu s jeho povahovým typem, můžeme říci: " tato osoba se chová jako otevřená osoba orientovaná na úkoly, takže je to pravděpodobně typ "D" - Dominant. Na druhé straně můžeme vidět stejnou osobu typu "D" , když své chování neovládá a můžeme si myslet " to je skutečně ctižádostivý hlupák, protože je to typ "D". Povahový typ nějaké osoby neurčuje, jestli má dobrý nebo špatný charakter. Její charakter určuje, jak zachází se svým povahovým typem. ( ve skutečnosti každý z nás se někdy chová jako hlupák, aniž bychom si mysleli, že jsme hlupáci!)
    Jestliže máme falešný názor na druhé, protože nechápeme jejich styl chování, nebo když je posuzujeme přes prasklé brýle svého vlastního typu, nebo když věříme, že můžeme odkrýt jejich nitro na základě těchto zkreslených informací, sabotujeme svoji schopnost vytvářet zdravé trvalé vztahy.
   Máme-li pochopit sebe i druhé, potřebujeme něco objektivnějšího, než jsou naše předsudky a mylné představy. Rozdělení povahových typů na "D-I-S-C" je prostředek, který se můžeme naučit používat s důvěrou.


Od deváté kapitoly kniha pojednává o partnerských vztazích, pár myšlenek z těchto kapitol si můžete přečíst v pokračování zde.
   
zpět