Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyznat v sobě a v ostatních

Jedno latinské přísloví praví: " Každý vyniká v něčem, v čem jiný selhává".  Jestliže však někdo selže v něčem, v čem my vynikáme, máme problém. Naše zloba a zklamání z jednání s druhými lidmi většinou vyplývá ze srovnání jejich selhání, s našimi očekáváními. Proto je tak důležité, abychom do vztahu (osobního nebo pracovního) vstupovali s rozumnými očekáváními týkajícími se našich rolí, naší odpovědnosti, našich povinností, naší stability - krátce, chceme-li, aby náš "tým" vyhrál, musíme znát své hráče!

Zde najdete test osobnosti podle Roberta Rohma, který o povahových profilech napsal ne jednu vynikající knihu, kterou bych Vám rád doporučil. Ta, ze které čerpám, se jmenuje Pozitivní povahové profily, kterou vydalo nakladatelství Internet Services Corporation.

pro zveštění klikněte

Obrazek


Klikněte vždy na obrázek, a zařaďtě se do půlkruhu, který více odpovídá vaší povaze. V prvním případě se dozvíte, zda jste spíše otevřený ( extrovert ) tip člověka, nebo uzavřený (introvert) 

Obrazek

 

Dle druhého obrázku se dozvíte, zda jste zaměřeni více na úkoly či na lidi a vztahy.

Obrazek

 
Dle třetího obrázku si průměty předchozích dvou výsledků určíte, jaké povahové profily u vás převládají.

Obrazek

 

 
Velice často je člověk částí jednoho, částí druhého a mnohdy i třetího profilu. Platí, že všechny mají své pozitivní i  negativní stránky a nezakládá se na pravdě, že cholerici jsou převážně špatní a flegmatici že také nemají nějaké přednosti. Pravdou je, že svůj povahový profil změnit nemůžeme, ale můžeme se naučit se jim přizpůsobit a zajít občas do jiného "na návštěvu" jak říká Robert Rohm. Ve své knize tyto povahy označuje písmeny dle převládajících vlastností. Stručné charakteristiky se vám otevřou po kliknutí na povahový typ, který vás zajímá.
 

Obrazek

 
 

Obrazek

Ve všech oblastech našeho života máme co dočinění s lidmi, a čím lépe druhým rozumíme, tím hezčí vztahy s nimi budeme mít a tím snadněji s nimi můžeme vycházet. Pro lepší pochopení těchto základních čtyřech povah a porozumění, jak s nimi jednat doporučuji přečíst výše avizovanou knihu. Nudit se u ní určitě nebudete.

Další skvělou knihou na zmíněné téma je titul od autorky Florence Littauerové
"Osobnosti plus"
s podtitulem : Jak porozumět  druhým porozuměním sobě samým.

 

ObrazekPokud Vás první dvě avizované knihy zaujmou, určitě sáhněte i po další, s titulem "Jak lépe porozumět sobě ...i druhým", která je také od Roberta Rohma, a která už jde opravdu do hloubky a najdete v ní vzájemné osobní i pracovní vztahy jednotlivých povahových tipů. Krátkou ukázku z této knihy si můžete přečíst zde .

ObrazekRobert RohmOnline test osobnosti

 

test.png

 

zpět