Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotoalba •  nemusí notně sloužit jen k uložení fotografií. V každé stránce fotoalba je klasické okno editoru, které je primárně určené k přidání popisu k fotografiím. Nicméně s tímto oknem můžeme pracovat úplně stejně, jako s klasickou stránkou v příspěvcích, a záleží jen na nás, čím jej naplníme, ovšem s jednou podmínkou, že do alba vložíme minimálně jednu fotografii. Musíme se v tomto případě však smířit  s tím, že obsah stránky bude jiný než avizuje název sekce  "fotoalbum" uvedený v šabloně. Ta jedna již zmíněná fotografie nám bude tvořit "obrazový odkaz" na obsah stránky viz. zde . V tomto případě jsem měl nejprve synovo videa vložena v klasické stránce příspěvků. Začínalo jich být na jednu stranu hodně. Nerozdělil jsem je tedy do dvou příspěvkových stran, ale do dvou alb. Učinil jsem tak i proto, že  se mi tematicky tento obsah nehodil k převážnému obsahu  vrchního příspěvkového menu a více se hodil dolů, kde převládají stránky  dokumentující náš rodinný život.
   Obsahem může být tedy i ve fotoalbu strana celá textová s pár přidanými fotografiemi, nebo klasické fotoalbum s odkazem na doprovodnou textovou stranu  a doprovodným  videem, které návštěvníka více vtáhne do děje , viz zde . Návod na klasické vložení fotografií zde .

Videa můžete vkládat dvěma způsoby. Ten první je ten, že video uložíte stejně jako třeba PDF dokument (viz ukázka zde, ke stažení dokument "První kroky s eStránkami" )  či Mp3 do svých stránek. Návod jak na to  zde . Takto uložený soubor si návštěvník kliknutím na odkaz ztáhne a přehraje ve svém interním přehrávači, který má ve svém PC nainstalovaný.
   Druhý způsob je ten, že se zaregistrujete a video nahrajete na nějaký videoserver, např. YouTube.com nebo Stream.cz . Toto video pak snadným způsobem vložíte do své stránky v podobě přehrávače dle návodu zde, ze kterého se dá rovnou jedním kliknutím spustit. V tomto případě docílíte toho, že si video prohlídne díky snazšímu spuštění daleko více návštěvníků, přesto že je kvalitou díky komprimaci videoserverem horší než v případě prvním. Navíc je v okně videa i náhled snímku, který napovídá o čem video je a mnohem více láká ke spuštění. Tento jev však funguje i v jiných případech a právě kvůli popisovanému jsem vložil na stránku s odkazy na další uživatele eStránek i náhledy jejich webů viz zde . Pokud by jste si náhledy odmysleli a byli na stránce jen textové odkazy, pak by byl zájem návštěvníka do některého z nich nakouknoul o mnoho menší.

Příspěvky a vzkazydříve jsem měl komentáře různě  na stránkách a bylo jich několik. Měl jsem to tak do té doby, než jsem sám chtěl někomu jinde napsat vzkaz, a pomeřně dlouho hlednal, než v některé fotogalerii či příspěvku komentáře objevím. Ne každý může mít vytrvalost či čas takto hledat, a pak by také nemusel vzkaz vůbec napsat, což je by byla škoda. Proto je dobré mít na stránkách jeden hlavní "vzkazník", který je dostupný z hlavního menu a snadno nalezitelný. Já jej nyní mám logicky ve stránce nazvané kontakt. Lidé mi tam mohou zanechat vzkaz trojím způsobem. Mailem, pokud chtějí, aby zprávu přečetl jen majitel webu, pak klasický komentář, a také není od věci vložit chatbox, v případě že s někým přes web komunikujete oboustraně a mnoho komentářů by natahovalo stránku a nebylo tak přehledné jako v chatboxu, který má své pevné okno a posuvník, kterým se ve správách pohybujete. Nehodí se však pro komunikaci pro lidi se slabším zrakem, jsou v něm moc malá písmenka. Návod, jak vložit chatbox či jiný modul zde .
Samozřejmě že k tomuto hlavnímu komunikačnímu centru můžete otevřít komentáře i na jiných stranách, pokud chcete aby se k obsahu stránky měli možnost návštěvníci vyjádřit ale základ by měl splňovat popsané výše.
Pokud Vám na stránky do komentáře napíše něco, co zrovna nemá duševní úrověň a tento příspěvek tam nechcete mít, či už jen proto že je vzkazů na stránce mnoho, můžete některé umazat na stránce v adminu pod editačním oknem, kde jsou všechny zobrazené. Také zde můžete zadat blokování komentářů duchaplného návštěvníka.

Text při práci s textem je také dobré používat jeho zarovnání (první čtyři ikony na levo nad oknem textu v adminu). Většina lidí používý jen zarovnání na pravo či na střed, a opomínají na poslední ikonu "zarovnat do stran" která je čtvrtá napravo, a dělá s textem to, co vidíte v předchozích třech odstavcích. Aby byl vidět rozdíl, tak tento odstavec nechávám nezarovnaný. Toto zarovnání provádějte po odstavcích, které jste záměrně vytvořili. Pokud byste zarovnali celou stránku naráz, odstavce by se Vám zrušily. I mnoho tipů fontů (písem) v různých velikostech na stránce nevypadá profesionálně. Pokud je potřeba něco vypíchnout či uzvýraznit, je nelépe použít standartně jednu velikost písma, a na určité pasáže použít buď tučný font, kurzívu či podtržený text. Pokud je potřeba frázi či několik slov vypíchnout ještě více, je možno použít jinou barvu. Buď decentnějším způsobem, např. ve světle modrém textu obravit část textu na tmavě modro, nebo hodně výrazně, pak třeba i červeně. Hodně výrazně  však ale ne moc často ( omalovánky :-) )

Tlačítko "nahoru"
  Pokud by jste však text nechtěli dělit do více stránek a měli jej uložene v jednom dlouhém odstavci, tak může být vhodné umístit na konec stránky tlačítko "nahoru".
Vložíte jej do stránky tímto kódem:  <a href="Zde dejte URL stránky na ktere chcete aby bylo tlačítko nahoru." _fcksavedurl="Zde dejte URL stránky na ktere chcete aby bylo tlačítko nahoru."><input type="button" value="Nahoru" /></a>
Tlačítko "na začátek" tlačítko návštěvníka v tomto případě přesune na počáteční stranu, kde text začíná. V tomto případě bude kód vypadat takto:
<a _fcksavedurl="ADRESA STRÁNKY NA KTERÉ JE TLAČÍTKO UMÍSTĚNO" href="ADRESA STRÁNKY, NA KTEROU TLAČÍTKO ODKAZUJE"><input value="Na začátek" type="button"></a>
Tlačítko "zpět"Jinou alternativou je použití odkazu "zpět" který vrací o stranu zpět uloženou v historii. Zdrojový kód zde:
<P align=center><a href="javascript:history.back(1)"_fcksavedurl="javascript:history.back(1)">Zpět</a></P> 

Ukázka zde:                                         Zpět 

Tlačítko "vytisknout"   obdobným způsobem můžeme vytvořit tlačítkou vytisknout
za použití následujícího kódu:
<input type="button" value="Vytisknout" onClick="window.print();">

Ukázky všech těchto tlačítek vidíte zde:str.3