Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sledování provozu vašich stránek velice cenná data pro úpravu a další tvorbu Vašich stránek můžete získat, pokud budete sledovat provoz vašich stránek.  Pro tento účel Vám mohu vřele doporučit opravdu skvělou aplikaci, která Vám o provozu Vašich stránek řekne snad opravdu vše, co by Vás mohlo zajímat. Jedná se o online aplikaci Google Analitics .
     Tato aplikace Vám umožní jak sledování standartních ukazatelů, které jsou součástí běžných adminů stránek, jako počet denních či měsíčních návštěvníků či nejsledovanější stránky webu, ale ukáže Vám také spoustu dalších zajímavých informací např. na kterých stránkách návštěvníci strávili nejdelší dobu, z jakých zemí se na Vaše stránky návštěvníci podívaly,  z jakých měst a regionů konkrétní země, jaké prohlížeče návštěvníci používají, jaké mají nejčastěji nastavené rozlišení monitoru, procentuální vyjádření nových návštěvníku vs. stávajících, kteří se na stránky vrátily, kolik stránek na webu nejčastěji otevřeli, celkový čas po který Vaši návštěvníci web sledovali a mnoho dalšího. Aplikace je intuitivní a vše je uspořádáno ve velice přehledných grafech. Videoprezentaci této aplikace v anglickém jazyce s českými titulky si můžete pustit zde
Po zaregistrování si ze stránek této aplikace vykopírujete zdrojový kod, který se vkládá do "zdrojáku" každé stránky, které provoz chcete sledovat. Tento kod dle návodu vložíte těsně před značku  </body>.
V případě sledování webu vytvořeného na eStránkách je úprava stránek jednoduší, jelikož se tento kod vkládá pouze na jedno místo v hlavní šabloně, ve které se otvírají všechny stránky. Musíte mít ale zaplacený alespoň nekomerční  cenový program. V základním programu zdarma totiž nelze upravit šablonu stránek, což je pro sledování touto aplikací potřeba učinit.
Značku </body> najdete v položce "Nastavení" v hlavním jménu v adminu viz. náhled.

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Obrazek


Na této stránce klikněte na tlačítko " upravit kod šablony" viz. šipka v náhledu. Uvidíte před sebou stránku viz níže, ve které klikněte na odkaz "hlavní šablona" viz. šipka. Otevře se Vám náhled zdrojového kodu, kde najdete výše avizovanou značku </body> , před kterou vložíte zdrovový kod aplikace, který zabezpečuje sledování stránek. Po vložení kodu musíte tuto upravenou šablonu uložit pod jiným jménem a po jejím uložení ji vybrat, aby zobrazení stránek běželo na této šabloně, na což se snadno zapomene, jelikož se nemění vzhled stránek. V tomto případě by aplikace nefungovala  kvůli absenci meřících dat, které zabezpečuje právě kod vložený do stránek.

Obrazek


Takto například vypadá v této aplikaci náhled vstupů na vaše stránky z jiných zemí.

Obrazek

 
Závěrem pokud se budete snažit dodržovat v tomto příspěvku zmíněná pravidla, odměnou Vám bude profesionálněji vypadajcí web, s vyšší návštěvností a možností podělit se s více lidmi o své poselství.
  Samozřejmě ale stále platí "proti  gustu žádný dišputát" a individualitě se meze nekladou. Je jasné, že pokud si web začíná tvořit 12 letá holčička, tak je nejcenější to, že se něco učí, a necháme uzdu její fantazii svobodně tvořit a je jasné, že takový web bude hýřit barvami a zřejmě bude mít růžovou šablonu (nic proti ní :-)), je to přirozené.
     Přeji hodně kreativity  a radosti při práci na Vašich webech. Pokud mne ještě další věci napadnou, budou sem postupně dopisovány.

Do dalších příspěvků si můžete pustit pěknou muziku zde, prohlédnout pár hezkých fotek zde, nebo něco dobrého ukuchtit dle návodů zde