Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro potěchu z tvorby webu

                 RADY A TIPY, JAK TVOŘIT VLASTNÍ WEB NA eStránkách

Úvod nejprve bych chtěl předně vyzvat každého z Vás, kdo o vlastním webu uvažuje a ještě se do něj nepustil, aby to s eStránkami zkusil a nebál se toho. V tom prvopočátečním zakladu vyberete tvar a barvu stránek a vkládáte jen texty a obrázky. Postupem času se naučíte různé fígle a vychytávky. Právě pro tyto uživatele, ale nejen pro ně, budou následující tipy a rady, jak své stránky vylepšit, tak aby vypadali ještě lépe než dosud.

Vzhled stránky by měli být barevně sladěné s barvou šablony, kterou jste si vybrali a neměli by vypadat jak omalovánky. Ti z Vás, kteří pracují s nějakým grafickým programem mohou  dát stránkám punc originality tím, že si nakreslí své logo a portrét , který pak do šablony stránek vloží. V tomto případě musí být logo - horní banner nakreslen v rozměru  a tvaru banneru, odpovídajícímu konkrétní použité šabloně. I jednotlivé stránky by měli mít stejné barevné schema. Méně v tomto případě znamená více a čím lépe jsou barevně sladěné, tím profesionálnějším způsobem vypadají, a čím profesionálněji vypadají a čím zajímavější obsah mají, tím více lidí si Vás přidá do oblíbených a tím větší sledovannost stránky mají a díky tomu se o své dojmy podělíte z více lidmi. 

Struktura stránek web by měl být přehledný a členěný tak, aby se v něm návštěvník snadno orientoval a neztratil se. Jak toho dosáhnout? Mít vyváženou šířku a hloubku odkazů. Jeden extrém je že je v menu tlačítek příliš a návštěvníkovi dlouho trvá, než najde to správné, které ho přesměruje tak kam chce. Druhým extrémem jsou odkazy na důležitá témata  ukrytá hluboko v "druhé či třetí" vrstvě stránek .V praxi se k nim návštěvník nemusí vůbec proklikat a objevit je. Váš web by měl být v ideálním případě rozdělen do tematických celků, na které odkazují hlavní tlačítka menu, a z nich by měli vést odkazy po linii stránek v duchu toho konkrétního tématu.

Menu by mělo členit web na tematické celky a mělo by být co nejpřehlednější. Proto zvažte i popis jednotlivých tlačítek, aby co nejlépe vystihoval obsah na který odkazují. Nové rubriky pak vytovříte v NASTAVENÍ - ZÁKLADNÍ - RUBRIKY PŘÍSPĚVKŮ. Důležité je i pořadí. To v případě příspěvků můžeme snadno měnit v adminu stránek, v položce NASTAVENÍ - VZHLED - MENU.
    V adminu ovšem nelze standardně měnit pořadí fotogalerií a oblíbených  webů. Ty se řadí dle abecedy. Zde vám prozradím první fíntu jak tohoto dosáhnout., a sice před název tlačítka galerie vložit mezeru. Tím pádem se objeví na prvním místě v menu a pokud si pohrajete a tuto mezeru vložíte do více položek, mužete docílit přesně pořadí , které požadujete a ve vzhledu stránky se to nijak neprojeví. Stejného lze docílit i u oblíbených, tak že v mém menu můžete vidět že fotogalerie začíná tlačítkem "Pro potěchu oka", která by standartně byla někde uprostřed a taktéž  mé oblíbené mají  na jednom z počátečních míst "p" - pozoruhodné knihy, které by bez této finty byli někde u konce.
    Pro pravidelné návštěvníky kteří Váš web znají a mají jej z velké části přečtený je přínosem v menu položka "co nového na webu" atp. s odkazy na novinky, které jste na web přidali.

Přehlednost
pro přehlednost stránek je potřeba se naučit tvořit odkazy na další stránky především ve Vašem vlastním webu.  V praxi to znamená, že pokud je např. v příspěvku více textu, měl by být rozdělen do více samostatných stránek, na místo jednoho dlouhého štrůdlu, kde se čitatel při posouvání stránky snadno ztratí. 
Vytvoříte to tak, že pokud máte příspěvek např. na tři stránky textu, tak na první stranu vede odkaz z menu. Další dvě stránky vytvoříte v adminu jako samostatné stránky (které doporučuji nazvat stejně jako první stranu např. "Pro potěchu z tvorby webu 2 a 3" )  aby jste se v tom pak v adminu vyznali. . Do těchto stránek vložíte další text a ve spodní části adminu zaškrtnete zatržítko "Stránku neuvádět  v menu". Tuto stránku pak uložíte a po zavření ji vidíte mezi ostatními i s její adresou viz náhled.( klikněte pro zvětšení )

Obrazek

Stránka je tedy hotová, pod svojí konkrétní adresou uložená, ale je vidět jen v adminu. Z běžné stránky by jste se na ní zatím nedostali.  Nyní je potřeba na ní vytvořit odkaz z první strany  který bude na konci textu této strany.
   Adresu stránky, ( která není v menu uvedená ) si vykopírujete do schránky a na konec první stránky uděláte odkaz na tuto stranu. Ten vytvoříte takto:
1) V editoru napište text, který bude sloužit jako odkaz např. "strana 2"
2) Označte jej myší.
3) Klikněte na ikonu "Vložit odkaz"
Je umístěna v druhém řádku pátá od konce - připomíná řetěz, (nebo rozbalte kontextové menu kliknutím pravým tlačítkem myši)
4) Vložte adresu kterou jste si celou vykopírovali, v našem případě dle náhledu vypadá takto: /clanky/pro-potechu-z-tvorby-webu
Po té dáte uložit. Výsledek, viz levý dolní roh této strany.
    Doporučuji mít vždy otevřená dvě okna, jedno s adminem stránek a druhé se stránkami. V nich si vždy zkontrolujte, zda Vám odkaz funguje a vytvořili jste jej správně (a zároveň si kontrolujete jak ve finále vypadá, to co jste právě vytvořily) . Tímto způsobem pak vážete stránky na sebe a mohou odkazovat i ven na jiné weby.  Čím více odkazů ve stránkách budete mít, tím větší jistotu máte, že lidé najdou to co popisujete. Odkazujete-li se např. v textu na konkrétní fotogalerii na Vašem webu, je nejlépe, pokud je přímo v textu na tuto galerii odkaz. Čtenář se do ní pak snadno jedním kliknutí podívá, bez toho, že by jí musel složitě hledat. O to více to platí, pokud už máte galerií s fotkami velké množství, či pokud odkazujete na text na jiné straně, který se bez odkazu hledá ještě složitěji než zmíněná fotogalerie. S častými odkazy se návštěvník na webu nikdy neztratí a najde vše potřebné. Odkazem nemusí být jen slovo v textu, ale také obrázek vložený do stránky. Vytvoříme jej obdobně jako textový, jen místo slova při jeho tvorbě označíme obrázek.
   Pro ještě lepší orientaci můžete do spodní stránky umístit odkazy na stránky s podobnými tématy, čímž ulehčíte návštěvníkovi nalézt přesně to, co ho zajímá viz náhled zde .

str. 2 , 3 , 4