Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč zavést do firmy skutečně fungující systém ?


Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiný výsledek.  
Benjamin Franklin


Na 40 let bylo v ČR podníkání přerušeno a s tím i zavedená prvorepubliková praxe, kdy mnohdy otec předával svou firmu svým potomkům a v jejich začátcích je přirozeným způsobem koučoval. Nyní se tato doba vrací a rodiče, kteří po osmdesátém devátem s podnikáním začali se nyní snaží svou firmu předat dalšímu pokolení. Tato obrovská pauza způsobila obrovský hlad po službách, když u nás bylo opět svobodné podnikání povoleno a  tak se mohl chytit i ten, kdo svojí firmu rozjel tak nějak po česku, mnohdy metodou pokusů a omylů a v mnoha případech to byla opravdu pozoruhodná improvizace na kterou jsme my češi experti. Výsledkem tohoto způsobu podnikání je model vedení, kdy je firma doslova prošpikovaná jednatelem, který mnohdy řeší každý problém, a většinou je to na něm vidět. Jsou tací, kterým tato myslím až extremní kontrola nad vším, co se ve firmě děje vyhovuje a mají pocit, že se jim firma nemůže vymknout z rukou. Je potřeba si však uvědomit, že se jim nevymkne ani v tom negativním slova smyslu, což je žádoucí, ale také v pozitivním slova smyslu, kdy nikdy nebudou mít s tímto přístupem samostatněji fungující firmu, která by jim umožnila stát se rentiérem, který si ze své firmy udělal skutečně pasivní příjem a který se zajde jednou za týden na pár hodin podívat a zbytek času jí řídí zvenčí. Za více než osm let, kdy jsem vzhledem ke své činnosti navštívil stovky jednatelů firem především karlovarského kraje jsem zjistil, že devadesát devět ze sta má tu první cenou komoditu, kterou podnikání přináší, a tou jsou peníze, ale nemají tu druhou možná ještě cennější, a to je čas si těchto peněz užít. Realita je pak taková, že si mnohdy neberou více dovolené, než běžný zaměstnanec, přesto, že by si to z finančího hlediska mohli dovolit, ale nedostatečně dobře zajetá a samostatně fungující firma jim neumožňuje si vzít např. dva měsíce v roce dovolenou. (Pokud nejsou z těch, které jejich podnikání nadmíru baví, a jsou svojí prací zahlceni rádi, to je potom jiná )
    Nyní však přichází doba, která konkurenční prostředí přiostřila na úrověň běžnou v zemích západu, kde podnikání přerušeno nikdy nebylo. S tímto prostředím se ČR první roky po revoluci vůbec nemohlo srovnávat a podnikání v této době bylo u nás relativně jednoduché a sneslo nějakou tu improvizaci a nesystémové řízení. V současné době však už nemůže obstát.
    Druhým modelem řízení firmy je způsob, který zde začali zavádět zahraniční firmy, otevírající si na našem území své pobočky a závody. Je to model, který byl v počátcích mnohdy českými manažery odmítán, ale musím ze své praxe potvrdit, že jsou to v současné době ve většině případů nejlépe fungující firmy na našem území a daří se jim mnohem lépe zvládat důsledky současné situace na trhu. Je to způsob vedení, který je založen na skutečně funkčním a fungujícím systému, který umožnujě jednateli řídit firmu jakoby z venčí. Jakoby chtěl svou firmu předat jako fungující celek svému potomkovi či jí prodat. Absolutním vrcholem tohoto manažerského vedení je praxe, kdy jednatel nemá ve své firmě ani psací stůl, a skutečně svou firmu řídí "z venku". I takových pár znám, ale není jich mnoho, a mnohdy jim tento způsob vedení umožňuje mít více společností a firem, ve kterých jsou jednateli,  spolumajiteli a či členové představenstev. Čím to, že jich je tak málo?
Domnívám se, že za to může několik faktorů.

pokračování


Dokonalé firmy nevěří v dokonalost - jen v neustálé zlepšování a v neustálou změnu.
Thomas J. Peters