Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ani intenzita vašich pocitů, ani pevnost vašeho přesvědčení nezaručují, že máte pravdu.
                                             Michael Josephson

Zůstat stát, znamená propadat se dozadu.
                                            Gordon Forward

 
Abychom se v příkladech nepohybovaly jen ve firemním prostředí, tak dalším zjevným příkladem neochoty změnit zažité vzorce chování je to, že drtivá většina naší populace se nesnaží svůj život přizpůsobit faktu, že v české republice už 20 let vládne tvrdý kapitalismus, kde platí, že se o sebe musí každý postarat sám. Socialismus, který lidem sliboval jistoty a to, že se o ně stát postará je ten tam a přesto spousta lidí žije tak, jako by měli jistý důchod či další jistoty předchozí totalitní éry.
   V současné době je výše důchodu spočítaná pro nynější střední generaci 3600,- a v době odchodu do důchodu bude mít tato suma díky inflaci poloviční kupní sílu. Jen pro zajímavost, 4500,- Kč je považováno za hranici chudoby. Dnes pracují dva zaměstnanci na jednoho důchodce. Velice brzy se však začne tento poměr obracet. Vývoj demografické křivky a procentuální růst starší generace v naší i celosvětové populaci dělá spoustě odborníků vrásky na čele. Někteří ekonomové se domnívají, že díky tomuto problému by velice brzy mohl náš důch. systém začít kolabovat. V Americe chybí  důch. systému biliony dolarů, a důchody silné generace Baby Boomers je obrovský problém, se kterým si nikdo neví rady.
    Přes všechna tato fakta si s tím u nás většina lidí hlavu neláme a nesnaží se postavit na své vlastní nohy tím, že by si budovali další vlastní zdroje příjmů. Výsledkem tohoto nepřizpůsobení se době, a neochoty změny bude to, že cca 60% naší populace bude v budoucnu žít na úrovni dnešních sociálně nejslabších vrstev a bude mezi nimi i současná střední příjmová vrstva, která velice rychle z naší populace mizí. Jsou to lidé, kteří si myslí, že jsou bohatí, ale ve skutečnosti jsou chudí,  jen si to neuvědomují. Jak si to troufám tvrdit? Pokud má dnes takováto rodina příjem 60 tis. Kč, může si připadat bohatá. Tento příjem však tato rodina za rok či dva mít nemusí, a pokud nyní nebuduje další, nejlépe trvalý pasivní zdroj příjmu, tak v případě, že se živiteli rodiny stane vážný úraz vyžadující dlouhodobé léčení a či jeden z nich přijde o práci,  tak velice rychle může přijít exekutor zaklepat na dveře domu, který jde zabavit spolu s auty na leasing a dalšími velkým pasivy, kterých mají lidé právě z těchto skupin více, než je zdrávo a mnohdy si žijí nad poměry. Už nyní stoupá rok od roku počet exekucí nevídaným tempem.

Zhruba dva dny po tom, co jsem dopsal tento článek jsem si koupil časopis Moderní řízení, ve kterém je moc hezký článek zabývající strategií a potvrzující mnohé z toho co jsem na předchozí straně napsal ve svém zamyšlení já. Část z toho článku si můžete přečíst zde.


To první co lidé mohou udělat pro zvýšení jejich majetku je založit byznys na částečný úvazek.                                                                                   
Robert T. Kiyosaki

zpět

podobná témeata:

Proč zavést do firmy skutečně fungující systém?