Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záměna koleček

 

Poslední základní informace, než přejdeme ke konkrétnímu popisu koleček je jejich údržba, pro plnou životnost je třeba jejich záměna. Stejně, jako pneumatiky na autě tak i kola podléhají opotřebení, proto výměna pozice kol v noži je důležitá k udržení jejich vysokého výkonu a životnosti. Kola na špici a patě se opotřebují nejrychleji a je třeba je podle opotřebení měnit s koly v 2. a 3. řadě, navíc aby se zamezilo sjíždění kol na jednu stranu je potřeba po ukončení cyklu záměny na jedné brusli přejít k výměně kol mezi sebou z jedné boty na druhou. Tím zajistíte perfektní rovnoměrné ojetí, a využijete plnou životnost koleček, která je nezřídka kdy při pečlivé starostlivosti o 50% delší. Pro dobré odvalování kol, je potřeba ložiska udržovat a čistit, k tomu slouží čistící prostředky v sekci ložiska, nebo můžete využít našeho servisu či samostatné příručky pro ložiska. Tento dokument pokračuje podrobným popisem kategorií a parametrů směsí.

Obrazek


Rozměry kolečka (durameter)

Rozměry koleček jsou udávány v milimetrech (mm), např. 82/20. První - větší rozměr vždy udává průměr kolečka, druhý – menší rozměr značí šířku kolečka.

Obecně platí, že čím větší kolečka na bruslích máte, tím rychlejší jízdu můžete očekávat. Menší kolečka jsou naopak pomalejší, ale brusle jsou s nimi lépe ovladatelné. Velikost koleček je třeba vybírat optimálně s ohledem na pokročilost bruslaře.

V současné době se ustálilo asi následující doporučení:

pokročilost
velikost koleček
Začátečníci 78-80 mm
Mírně a středně pokročilí 82-84 mm
Zkušení bruslaři 90 a více mm

Jednoznačným trendem poslední doby je přesun ke kolečkům 90 mm u bruslařů, kteří si kupují svoje druhé (a další) brusle.

Tvrdost kolečka (hardness)

Tvrdost je u koleček označována číselným údajem s A na konci, např. 80A. U některých hokejových modelů najdete také označení typu Soft (76A), X-Soft (74A). Obecně platí, že čím větší číslo, tím tvrdší kolečko.

Tvrdá kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlná na nerovném povrchu, hůře absorbují nerovnosti, ale naopak se pomaleji sjíždí.

Měkká kolečka jsou pomalejší, ale pohodlnější. Musíte u nich také počítat s rychlejším opotřebováním, obzvláště na méně kvalitním povrchu.

U tvrdosti bychom potom doporučovali dělení podle jednoduchého modelu:

  • měkčí kolečka (78A – 82A) spíše začínající – mírně pokročilý bruslaři
  • tvrdší kolečka (82A a více) – mírně pokročilý bruslaři – profesionálové.

Obecné rady na závěr

Podle toho na jaký styl jízdy jste zvyklý je nutno zvolit také správná kolečka. Z předchozích odstavečků vyplývají jednoduché obecné závěry:

  • čím je kolečko větší a tvrdší, tím rychlejší jízdu můžete očekávat, na úkor obtížnější ovladatelnosti brusle a vyšší citlivosti na nerovnost terénu.
  • menší kolečko naopak napomáhá lepší ovladatelnosti brusle a nižší tvrdost kolečka zaručuje menší citlivost na terénní nerovnosti a nižší přenášení vibrací. Musíte však počítat s pomalejší jízdou.
zdroj: www.swat.cz

podobná témata:


 

Fotografie